UTWS znacząco poprawi powietrze
Kopiuj tekst

UTWS znacząco poprawi powietrze

utws1.jpg

W szczecineckim zakładzie Kronospan budowa supernowoczesnej, wydajnej instalacji UTWS, która zredukuje pylenie o ponad 90% i zniweluje uciążliwy zapach, trwa w najlepsze, jednakże, biorąc pod uwagę skalę inwestycji, niektórzy dostawcy są w stanie dostarczyć zamówione elementy w innych terminach, niż zakładano wcześniej. Realny termin uruchomienia UTWS to koniec pierwszego kwartału 2018 roku. Jest to uzależnione od wielu czynników – m.in. zarówno od dostaw, jak i od warunków pogodowych.

Jak widać na zdjęciach, wstrzymanie decyzji o dofinansowaniu inwestycji na wniosek SIS Terra nie wpłynęło na tempo prac, prowadzonych przez Kronospan przy realizacji przebudowy i dostosowania największej suszarni wiórów do najlepszych dostępnych technik suszenia drewna w branży płyt drewnopochodnych.

Opatentowana technologia UTWS opiera się na zasadzie utleniania zanieczyszczeń, generowanych przy suszeniu wiórów. Substancje organiczne, z charakterystycznym zapachem suszonego drewna, są tam spalane w temperaturze ok. 950 stopni C i ulegają termicznemu utlenieniu, zaś popioły wyłapywane są za pomocą elektrofiltra.

Pomimo wyższych kosztów inwestycji, niż oczekiwano, Kronospan radzi sobie z finansowaniem przedsięwzięcia. Szkoda jednak, że negatywny wydźwięk udaremnionego wykorzystania środków pomocowych i unijnych dla Szczecinka utrudnia zapraszanie inwestorów do Szczecineckiego Klastra Meblowego (SKM). Potencjalni inwestorzy niejednokrotnie wyrażali obawy przed inwestowaniem w naszym mieście, przyglądając się destrukcyjnym działaniom szczecineckich ekologów. Biznes, aby się rozwijać i tworzyć miejsca pracy oraz dobrobyt mieszkańców, potrzebuje przede wszystkim spokoju. Jak twierdzą niektórzy szefowie firm, których Kronospan próbował pozyskać do klastra - działania SIS Terra tworzą złą sławę Szczecinka jako miasta niestabilnego dla prowadzenia biznesu. I choć władze samorządowe tworzą bardzo dobre warunki dla inwestorów, to złe wrażenie i obawy przed ryzykiem inwestycyjnym pozostają.

Obecnie w klastrze prowadzi produkcję trzech, a za kilka miesięcy - czterech prężnie rozwijających się meblarzy, którzy nie tylko dają bezpośrednie zatrudnienie przy produkcji, ale też zapewniają zlecenia dla wielu kooperujących firm ze Szczecinka, m.in. w utrzymaniu ruchu, usługach, dostawie komponentów i opakowań etc.

Przy budowie UTWS od początku bieżącego roku zatrudnienie znalazło blisko 100 osób. Prace potrwają do końca pierwszego kwartału 2018 roku.
UTWS_09_2017_fot_Krzysztof_Jazewicz.jpg
UTWS_2_09_2017_fot_Krzysztof_Jazewicz.jpg
aaaautws.png
aaaaautws.png
aautws.png
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.