Ponad 40 studentów na Wydziale Przemysłu Drzewnego!
Ponad 40 studentów na Wydziale Przemysłu Drzewnego!

Ponad 40 studentów na Wydziale Przemysłu Drzewnego!

Opublikowany

Zgodnie z deklaracjami Kronospanu – inicjatora utworzenia w Szczecinku zamiejscowego wydziału drzewnego Politechniki Koszalińskiej – już od października br. przyszli specjaliści branży drzewnej rozpoczną zajęcia w Kronospan Design Center.

Zgodnie z deklaracjami Kronospanu – inicjatora utworzenia w Szczecinku zamiejscowego wydziału drzewnego Politechniki Koszalińskiej – już od października br. przyszli specjaliści branży drzewnej rozpoczną zajęcia w Kronospan Design Center.

Szczecinek staje się miastem akademickim – a to za sprawą efektywnej współpracy Kronospan, Politechniki Koszalińskiej oraz władz miasta i powiatu. Studenci Inżynierii i Automatyzacji w Przemyśle Drzewnym mogą wybierać spośród trzech specjalizacji: automatyka i utrzymanie ruchu, procesy i maszyny przemysłu drzewnego, projektowanie mebli i wyrobów z drewna. 

Na nowy wydział już zapisało się 33 studentów w systemie dziennym oraz 10 osób, chcących studiować zaocznie. Studenci w większości pochodzą ze Szczecinka i okolic, ale jest też jedna osoba z województwa dolnośląskiego. Zajęcia w większości odbywać się będą w jednym z budynków Kronospan Design Center – Krono Akademii, w której przygotowano cztery świetnie wyposażone multimedialne sale dydaktyczne. 

Bogata oferta dydaktyczna uwzględnia zajęcia laboratoryjne, realizację licznych projektów naukowych, a także praktyki w zakładach przemysłu drzewnego. Po ukończeniu studiów na nowym kierunku, absolwenci będą mogli poszczycić się tytułem Inżyniera Mechanika z dyscypliny Budowa i Eksploatacja Maszyn. Zdobędą również wiedzę i umiejętności z zakresu wybranych specjalizacji. 

Studenci Wydziału Przemysłu Drzewnego mogą się ubiegać o liczne świadczenia, m.in.: stypendium projakościowe - do 500 zł, stypendium rektora dla najlepszych studentów, stypendium socjalne, stypendium ministra za wybitne osiągnięcia czy zapomogę. Jedna czwarta nowych studentów otrzyma od patrona wydziału – Kronospanu - stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie; pozostali otrzymają po 400 lub 300 zł. 

Od wielu miesięcy Politechnika Koszalińska w porozumieniu z Kronospanem oraz władzami miasta i powiatu szczecineckiego, prowadziła szeroka kampanię, promującą nowe studia w Szczecinku. Obecny sukces kierunku jest dowodem skuteczności tych działań. Inżynieria i Automatyzacja w Przemyśle Drzewnym znalazła się bowiem w pierwszej czwórce najczęściej wybieranych kierunków na Politechnice Koszalińskiej w bieżącym roku akademickim.

O tym, jaka jest geneza powstania wydziału drzewnego w Szczecinku mówi Joanna Jodłowska, członek Zarządu Kronospan: - Branża drzewna rozwija się bardzo dobrze i jest to stały, wznoszący trend, dlatego potrzebuje wielu dobrze wykształconych specjalistów. Skąd pomysł na utworzenie wydziału drzewnego w Szczecinku? Ponieważ tu mieści się największy zakład Kronospan, przy którym utworzyliśmy Szczecinecki Klaster Meblowy. Pierwsze firmy już prowadzą w nim działalność produkcyjną. Niedawno dołączył do nich duński producent mebli – firma Tvilum, która rozpoczęła produkcję mebli w lipcu bieżącego roku. Idea rozwoju klastra jest taka, że będzie tu funkcjonować dynamiczne centrum drzewno-meblarskie. Aby tak się stało, oprócz świetnych warunków dla uczestników klastra, które zapewniamy, niezbędni będą dobrze wykształceni specjaliści branży drzewnej, zarówno z wykształceniem wyższym, jak i średnim czy zawodowym. Wybór tego kierunku studiów przez absolwentów szkół średnich to mądra inwestycja w ich rozwój zawodowy, zapewniająca dobrą, stabilną przyszłość. 

Kronospan jest również patronem klasy technologii drewna, utworzonej w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku. Dzięki intensywnym działaniom promocyjnym, na rok szkolny 2016/17 zapisało się do niej 27 uczniów. Absolwenci będą mogli kontynuować naukę na nowo otwartym Wydziale Przemysłu Drzewnego.

Zdjęcia: budynek Krono Akademii, na terenie Kronospan Design Center przy ul. Pilskiej 2 w Szczecinku, w którym będą odbywały się zajęcia Wydziału Przemysłu Drzewnego.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

KronoEvent2016-preview-3432.jpg

grafika | 126 KB

Pobierz
KronoEvent2016-preview-3227.jpg

grafika | 137 KB

Pobierz
KronoEvent2016-preview-0511.jpg

grafika | 130 KB

Pobierz
KronoEvent2016-preview-0336.jpg

grafika | 182 KB

Pobierz
WPD.jpg

grafika | 174 KB

Pobierz
KronoEvent2016-preview-3405.jpg

grafika | 136 KB

Pobierz
KronoEvent2016-preview-3416.jpg

grafika | 131 KB

Pobierz