Przyszli technolodzy drewna i kierowcy pod patronatem Kronospanu
Kopiuj tekst

Biznes społecznie odpowiedzialny

Przyszli technolodzy drewna i kierowcy pod patronatem Kronospanu

W Zespole Szkół Technicznych pod opiekuńczymi skrzydłami Kronospanu kształci się już 160 uczniów. Podczas uroczystego ślubowania pierwszoklasiści z kierunków: technologia drewna oraz kierowca mechanik otrzymali od patrona pomoce naukowe w postaci tabletów.

Jakub Piniarski, HR Manager Kronospan Polska wręcza uczniom tablety. fot. BR

Jakub Piniarski, HR Manager Kronospan Polska wręcza uczniom tablety. fot. BR

Obie klasy patronackie o kierunkach: technik technologii drewna oraz kierowca mechanik są odpowiedzą na potrzeby rynku pracy. Nowy kierunek, tzw. „europejski kierowca”, został objęty patronatem Silvy – jednej ze spółek Kronospanu. Po ukończeniu nauki absolwenci otrzymają m.in. prawo jazdy kategorii B oraz C+E.
fot. Szczecinek.com

fot. Szczecinek.com

10 października w ZST miało miejsce uroczyste otwarcie pracowni “Europejski kierowca”. W wydarzeniu  wzięli udział nauczyciele i uczniowie, przedstawiciele firm: Silva, Kronospan i Grupa Cargo oraz Starosta Szczecinecki, Krzysztof Lis.

Jak powiedziała Dyrektor ZST, Anna Wisłocka - Bogdanowicz - Mamy pełną klasę. Musieliśmy ograniczyć nabór. To w szkołach technicznych od dawna nie miało miejsca. 

W nowej klasie patronackiej Kronospanu znalazło się 29 uczniów. Z powodu dużego zainteresowania zostali wybrani na podstawie wyników nauki, osiągniętych w gimnazjum.

- Przyznam szczerze, że dwa lata temu, kiedy rozpoczynaliśmy rozmowy, to wszyscy chyba nie wierzyliśmy, iż to się może udać, a jak dziś widzimy - udało się i jeszcze z jakim rozmachem. Dziś młodzież może korzystać ze sprzętu i pomocy naukowych światowej klasy. Dzięki symulatorowi możecie zdobyć pewne doświadczenie, które będzie procentowało w przyszłości - powiedział do uczniów Jacek Domaracki, Członek Zarządu Silva.
Jacek Domaracki, Członek Zarządu Silva. <br>fot. Szczecinek.com

Jacek Domaracki, Członek Zarządu Silva.
fot. Szczecinek.com

W czasie otwarcia nowej pracowni odbył się pokaz symulatora jazdy samochodem ciężarowym i zwiedzanie pracowni środków transportu publicznego.

Symulator zbudowano na platformie hydrauliczno – elektrycznej z w pełni wyposażoną kabiną Mercedesa. Z tyłu znajdują się rzutniki, wyświetlające obraz na szybach. Na stanowisku instruktora, na sześciu monitorach, widoczne jest wszystko, co robi kierowca – uczniowie mają podgląd z kamery w środku kabiny, widok z przedniej szyby, z dwóch lusterek, mogą też obserwować trasę pojazdu. Symulator jest interaktywny – można w nim na bieżąco dodawać lub usuwać elementy z trasy (np. przeszkody czy roboty drogowe). Na ekranach widać również prędkość, z jaką porusza się pojazd.

Zakupiony sprzęt może symulować każde zaprogramowane warunki. Zespół Szkół Technicznych jest pierwszą techniczną szkołą publiczną w Polsce, która dysponuje takim sprzętem. Będą mogli z niego korzystać nie tylko uczniowie. Urządzenie ma także pomóc w szkoleniach profesjonalnych kierowców, którzy mogą znaleźć się w różnych sytuacjach na drodze (np. pęknięcie opony w trakcie jazdy, złe warunki atmosferyczne, ekonomiczny sposób jazdy).

W pracowni środków transportu drogowego uczniowie mogą korzystać z systemu magistrali CAN Bus w układzie komfortu, systemu bezpieczeństwa biernego SRS, zestawu czujników elektronicznych pojazdu, układu hamulcowego, systemu regulacji siły hamowania ABS/ASR i systemu klimatyzacji.

Utworzenie kierunku „Europejski kierowca” było możliwe dzięki współpracy Kronospanu i Starostwa Powiatu Szczecineckiego oraz dzięki realizowanemu przez powiat projektowi pn. „Dostosowanie oraz wyposażenie sal dydaktycznych w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku w celu uruchomienia nowego kierunku kształcenia kierowca mechanik – europejski kierowca”. Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekt klas patronackich Kronospanu służy kilku branżom i jest realizowany z ogromnym sukcesem – na obu kierunkach w szczecineckim ZST kształci się obecnie 160 przyszłych techników technologii drewna oraz kierowców mechaników. Na absolwentów czeka praca zarówno w Kronospanie, Silvie, jak i wielu innych firmach drzewnych, meblarskich czy transportowych.
_DSC6641.JPG_DSC6636.JPG_DSC6650.JPG_DSC6611.JPG_DSC6646.JPG_DSC6630.JPG_DSC6597.JPG_DSC6605.JPGJ_Domaracki_fot_Szczecinek_com.JPGUczniowie_klasy_patronackiej_Silva_fot_Szczecinek_com.JPG_DSC6611.JPG
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.