UTWS w Kronospan - redukcja emisji o 99%!
Kopiuj tekst

UTWS w Kronospan - redukcja emisji o 99%!

Innowacyjny system ochrony powietrza UTWS z filtrem uruchomiono, zgodnie z zapowiedziami, na suszarni płyt wiórowych zakładu Kronospan w Szczecinku. Pierwsze wyniki badań emisji przerosły oczekiwania firmy. Wykazały zmniejszenie ilości pyłu o 95%, natomiast LZO (lotnych związków organicznych) – aż o 99%.

UTWS w Kronospan - redukcja emisji
o 99%

UTWS w Kronospan - redukcja emisji
o 99%

UTWS, redukujący zarówno ilość pyłu, jak i lotnych związków organicznych, odpowiedzialnych za zapach, poza układem dopalania substancji organicznych i wydzielonym, zamkniętym obiegiem suszenia, jest wyposażony również w niezwykle skuteczny elektrofiltr.

Główne zalety zastosowanego rozwiązania, pozwalające na tak znaczne ograniczenie emitowanych substancji organicznych o charakterystycznym zapachu drewna, to brak kontaktu gorących gazów ze spalania paliwa z suszonym drewnem oraz ich termiczne utlenienie w wysokiej temperaturze.

Żadna z firm konkurencyjnych w branży płyt drewnopochodnych w Polsce nie stosuje tak zaawansowanego, prośrodowiskowego rozwiązania.

- Obecnie system znajduje się w fazie rozruchu. Tak ogromna, poważna instalacja wymaga dostrojenia, aby działała najefektywniej, jak to możliwe, a to wymaga czasu. Naszym priorytetem jest zmniejszenie oddziaływania na otoczenie do absolutnego minimum. I nie chodzi tu wyłącznie o dostosowanie zakładu do wymagań BAT (najlepszych dostępnych technik), ponieważ to już zostało osiągnięte z nawiązką, ale o komfort życia mieszkańców Szczecinka. – mówi Zbigniew Klugiewicz, kierownik ochrony środowiska Kronospan Szczecinek.

To nie koniec działań firmy na rzecz zmniejszania wpływu na otoczenie. System ochrony powietrza UTWS z filtrem na suszarni płyt wiórowych jest kolejnym, jednym z najważniejszych etapów modernizacji. Dostosowanie całego zakładu do nowych przepisów Unii Europejskiej, w tym wytycznych BAT to proces, który potrwa do końca 2019 roku. Przed Kronospanem jeszcze szereg zadań do zrealizowania, dotyczących chociażby linii do produkcji płyt MDF. Wiele z nich realizowane będzie w najbliższych miesiącach, inne – w przyszłym roku.    

W ubiegłą niedzielę Kronospan zaprosił wszystkich szczecinecczan na piknik rodzinny, połączony z prezentacją na temat systemu ochrony powietrza UTWS oraz z jego obejrzeniem na terenie zakładu. Z tej możliwości skorzystało dwa i pół tysiąca mieszkańców.
Powiązane artykuły
Superdźwig wspomaga montaż systemu ochrony powietrza w Kronospanie

Nad suszarnią płyt wiórowych w szczecineckim Kronospanie widać jedynie dwa emitory, z których nic się nie wydobywa. Już wkrótce jeden z nich na zawsze zniknie z krajobrazu (zostanie rozebrany), zaś drugi stanowi wylot nowego systemu ochrony powietrza UTWS z elektrofiltrem. Systemu, który zredukuje pył o ponad 90%, zlikwiduje też zapach, będący wynikiem suszenia drewna. Start systemu nastąpi jeszcze wcześniej, niż zapowiadała firma, bo już 4. lipca br.
Design i innowacje w Kronospan Design Center

Kronospan w październiku po raz kolejny był organizatorem szkolenia, skierowanego do specjalistów z branży meblarskiej. Kolejne tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Nowoczesny design i innowacje w meblarstwie”.
Kolejny filtr już w przyszłym roku

Po wybudowaniu i uruchomieniu systemu ochrony powietrza UTWS Kronospan nie spoczywa na laurach, lecz kontynuuje intensywne prace nad dalszą modernizacją zakładu w Szczecinku, której celem jest zminimalizowanie jego wpływu na otoczenie. Kolejnym krokiem będzie zainstalowa
Trzeci rok Wydziału Przemysłu Drzewnego

Już po raz trzeci w Kronospan Design Center rozbrzmiało dostojne Gaudeamus igitur. Rozpoczął się kolejny rok akademicki pod troskliwą kuratelą Kronospanu. Wydział powstał z inicjatywy firmy, na mocy porozumienia, zawartego pomiędzy Politechniką Koszalińską, Kronospanem,
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.