Kronospan: studenci chętnie do nas wracają

Praktyki wakacyjne w szczecineckim zakładzie

Kronospan: studenci chętnie do nas wracają

Opublikowany

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku Kronospan zaprosił studentów na praktyki wakacyjne, oferując im możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Obecnie w szczecineckim zakładzie pracuje aż stu dwudziestu młodych ludzi.

Do działu personalnego wpłynęło mnóstwo aplikacji studentów, chętnych do zdobywania wiedzy i doświadczenia, które nierzadko znacząco wpłynie na ich przyszłe wybory zawodowe. Kronospan oferuje możliwość odbycia stażu w wielu działach, począwszy od produkcji poprzez techniczne czy administracyjne, jak np.: Dział Utrzymania Ruchu, Dział Personalny, Spedycja, Zakupy Drewna, Księgowość i wiele innych.

- Obserwujemy wzrost zainteresowania praktykami w zakładzie, z czego się cieszymy, bowiem stanowi to potwierdzenie dobrej opinii zarówno o naszej firmie, jak i o programie, który realizujemy. - mówi Paweł Krzemiński, Koordynator ds. Projektów HR.

W tym roku w zakładzie odbywają praktyki studenci różnych kierunków; zarówno humanistycznych, jak i inżynierskich, choć ze znaczną przewagą tych drugich. Większość jest związana z profilem działalności Kronospanu: technologia drewna, technologia biotworzyw, chemia, fizyka techniczna, automatyka, informatyka oraz logistyka, ale są też studenci psychologii czy filozofii.

Największą popularnością wśród praktykantów cieszą się działy, związane z logistyką, zakupami i przyjęciem drewna, spedycją, badaniami laboratoryjnymi. Wielu studentów odbywało praktyki w Kronospanie już wcześniej, ale chętnie pojawili się po raz kolejny, zaś najlepsi mają szansę otrzymania propozycji pracy na stałe.

- Studenci chętnie do nas wracają. Mamy osoby, które aż trzy lata pod rząd odbywają u nas praktyki, nierzadko w różnych działach, dzięki czemu mogą poznać zasady funkcjonowania zakładu w różnych obszarach - dodaje Paweł Krzemiński - Takie osoby, jeśli po studiach zwiążą się z firmą zawodowo, są bardzo cennymi pracownikami, a ich czas wdrożenia jest znacznie krótszy.
_DSC6459.JPG
Joanna, studentka Technologii chemicznej na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, która pierwszy raz odbywa praktyki w zakładzie, mówi: - Kronospan stał się miejscem moich wakacyjnych praktyk, ponieważ chcę zdobyć doświadczenie zawodowe, poszerzyć umiejętności i zdobyć nową wiedzę. Pracuję w laboratorium centralnym i bardzo mi się tutaj podoba, bo wiele mogę się nauczyć i mam możliwość wykorzystania wiedzy ze studiów.
_DSC6498.JPG
Damian, który studiuje Inżynierię biotworzyw na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, trafił na praktyki w Kronospanie dzięki szkoleniu, które firma przeprowadziła dla studentów uniwersytetu w Kronospan Design Center. - Same praktyki w dziale uszlachetniania płyt - jak mówi Damian - wyglądają niezwykle ciekawie. Jest wiele różnych zajęć i faktycznie jest co robić. Jest tutaj naprawdę miła atmosfera: mam z kim porozmawiać, zaś pracownicy są pozytywnie nastawieni. Do kogo się nie odezwę, każdy udziela mi odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, a jeśli jej nie zna, to odsyła do odpowiedniej osoby. Odpowiedzi są zawsze wyczerpujące i treściwe. Warto tutaj odbyć praktykę, bo jest to największy producent płyt drewnopochodnych. Mam nadzieję odbyć jeszcze praktykę w innym dziale, choć z bólem serca, bo zżyłem się z osobami, które pracują w dziale uszlachetniania płyt. Podoba mi się tutaj, a możliwości, jakie daje Kronospan, są przeogromne.

Jak podkreślają praktykanci, praca w Kronospanie niesie ze sobą wiele innych korzyści, niż zdobycie doświadczenia zawodowego. Taka praktyka umożliwia poszerzenie wiedzy na tematy inne niż te, którymi zajmują się na co dzień.
_DSC6487.JPG
- Odbycie tutaj praktyk nie tylko wpłynie na moje doświadczenie, ale również poszerzy wiedzę na tematy, które nie są związane z kierunkiem moich studiów. Mam tutaj możliwość zaobserwowania, jak wygląda proces powstawania produktów, które tak naprawdę wszędzie mnie otaczają. Jednocześnie dowiaduję się tylu niesamowicie ciekawych informacji, które z pewnością poszerzą mój światopogląd - mówi Ania, studentka Socjologii stosowanej i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim.

- Kronospan jest dużą, światowej skali firmą, w której można zgłębić wiedzę, związaną ze studiowanym przez siebie kierunkiem. Dzięki praktykom tutaj łatwiej będzie mi w przyszłości znaleźć pracę w zawodzie - mówi Justyna, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Kronospan, poza oferowaną młodym ludziom możliwością zdobywania doświadczenia zawodowego, jako jedna z niewielu firm w Polsce za pracę w wakacje wypłaca wynagrodzenie. Program Praktyk Letnich to działanie wieloletnie, więc w przyszłym roku studenci znów będą mieli szansę z niego skorzystać.

Kopiuj tekst

Udostępnij