Centrum Badawczo - Rozwojowe Kronospanu otwarte

Centrum Badawczo - Rozwojowe Kronospanu otwarte

Aby podnieść innowacyjność i umocnić przewagę technologiczną, Kronospan wybudował w Szczecinku Centrum Badawczo - Rozwojowe. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 7. czerwca 2018 r., w czasie dorocznych targów Hausmesse.

Jedna z sal szkoleniowych w Centrum Badawczo - Rozwojowym

Jedna z sal szkoleniowych w Centrum Badawczo - Rozwojowym

Dzięki badaniom, prowadzonym w laboratoriach centrum, oferta Kronospanu zostanie poszerzona o dodatkowe, innowacyjne produkty. Są tu prowadzone prace nad produkcją i ulepszaniem płyt drewnopochodnych o wyjątkowej jakości powierzchni i higieniczności, przyjaznych środowisku farb i lakierów, płyt drewnopochodnych o jeszcze lepszych parametrach wytrzymałościowych, a także ekologicznych żywic o niespotykanych obecnie właściwościach fizykomechanicznych.

- Centrum Badawczo - Rozwojowe Kronospanu to innowacyjna placówka, w której będzie się spotykać teoria z praktyką, nauka z przemysłem, gdzie teorie naukowe będą konsultowane z praktykami, mającymi ogromne doświadczenie w produkcji płyt drewnopochodnych. Najlepsze teorie zostaną wdrożone w życie. - mówi dr hab. Izabela Siebielska, zarządzająca jednostką.

Wypracowane rozwiązania technologiczne mają na celu umocnienie pozycji Kronospanu jako lidera  na rynku producentów płyt drewnopochodnych. Istotne jest również wprowadzenie do procesu produkcji rozwiązań ekologicznych. Opracowanie technologii nanoszenia przyjaznych środowisku i użytkownikom farb realnie wpłynie na redukcję emisji z produkcji. Dzięki opracowaniu nowych technologii uzyskane zostaną płyty drewnopochodne o emisji takiej samej, jak z drewna naturalnego.
Za oknami centrum widać nowoczesne hale Szczecineckiego Klastra Meblowego

Za oknami centrum widać nowoczesne hale Szczecineckiego Klastra Meblowego

Z Centrum Badawczo - Rozwojowym już współpracują jednostki naukowe i organizacje badawcze. W ramach realizacji projektu Kronospan będzie rozwijać współpracę między innymi z: Politechniką Koszalińską, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Wojskową Akademią Techniczną, Instytutem Technologii Drewna, Instytutem Green Angel, Stowarzyszeniem Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia czy Szczecineckim Klastrem Meblowym. Przedsięwzięcie wpisuje się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Z laboratoriów centrum będą też korzystać studenci Wydziału Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku.

Doktor Siebielska dodaje: - Nasze laboratoria są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, z którego będą korzystać studenci WPD ostatnich lat. Da im to możliwość zapoznania się z najnowocześniejszymi technologiami w branży drzewnej. Po raz kolejny, dzięki firmie Kronospan, w Szczecinku powstały nowe miejsca pracy. Dodatkową wartością, związaną z uruchomieniem centrum jest to, iż wprowadzenie innowacyjnych technologii oraz rozwiązań produkcyjnych pozytywnie wpłynie na stan środowiska a także usprawni funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Projekt uzyskał dofinansowanie UE z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Fakty o Centrum Badawczo - Rozwojowym: 
Powierzchnia terenu, zakupionego w przetargu od PKP: 1 ha
Powierzchnia budynku: 2000 m2, na dwóch kondygnacjach
Czas budowy: 10 miesięcy          
Otwarcie: 7. czerwca 2018 r.
Ogrzewanie: ekologiczne (pompa, czerpiąca ciepło z wnętrza Ziemi) Budynek klimatyzowany, energooszczędny, z odzyskiem ciepła.

Przy realizacji budowy centrum brały udział w większości firmy szczecineckie. Każdego dnia przy budowie pracowało ok. 100 osób. Obok CBR Kronospan wyremontował stary budynek biurowy PKP, w którym będzie hotel dla pracowników firmy. Znajduje się w nim 28 wygodnych mieszkań z kuchnią i łazienką.
Powiązane artykuły
Strefa Płyt ma już 10 lat!

Ponad sto firm z całej Polski należy do Strefy Płyt, która 21 września obchodziła 10-lecie istnienia. Twórcą projektu, organizatorem systemu oraz właścicielem tej marki handlowej jest Kronospan.
UTWS w Kronospan - redukcja emisji o 99%!

Innowacyjny system ochrony powietrza UTWS z filtrem uruchomiono, zgodnie z zapowiedziami, na suszarni płyt wiórowych zakładu Kronospan w Szczecinku. Pierwsze wyniki badań emisji przerosły oczekiwania firmy. Wykazały zmniejszenie ilości pyłu o 95%, natomiast LZO (lotnych związków organicznych) – aż o 99%.
Nowi producenci w klastrze meblowym

Kolejne firmy rozpoczęły działalność w Szczecineckim Klastrze Meblowym. W ubiegłym roku produkcję uruchomiła tu Firma Grześkowiak, stanowiąca jednocześnie setną Strefę Płyt Kronospanu w Polsce oraz niemiecka firma rodzinna BHK. W tym roku dołączyły jeszcze dwa polskie przedsiębiorstwa: Ancora i ABO.
Hausmesse 2018 – targi innowacji

W dniach 5-7 czerwca Kronospan Design Center - jak co roku - wypełniło się gośćmi z całej Europy. Podczas dziewiątej edycji międzynarodowych targów Hausmesse, organizowanych przez Kronospan, eksperci z branży przemysłu drzewnego i budownictwa mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz poznać innowacyjne rozwiązania technologiczne.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.