UTWS w Szczecinku startuje w lipcu

UTWS w Szczecinku startuje w lipcu

Opublikowany

W szczecineckim Kronospanie na ukończeniu są prace, związane z budową UTWS – najlepszego w branży drzewnej systemu ochrony powietrza. Instalacja diametralnie zredukuje emisje oraz zapach, powstający podczas suszenia drewna.

UTWS_start_grafika_JH_Szczecinek.jpg
To obecnie jedna z kluczowych inwestycji Kronospanu, prowadzonych na terenie Polski. Firma realizuje tym samym postanowienia porozumienia, zawartego z Burmistrzem Miasta Szczecinek oraz zapisy Pozwolenia Zintegrowanego, wydanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Innowacyjne rozwiązanie
System ochrony powietrza - UTWS - znajduje się na liście wytycznych BAT (najlepsze dostępne techniki), ale do ich spełnienia wystarczyłaby instalacja mokrego elektrofiltru. Kronospan dobrowolnie wybrał lepsze dla środowiska rozwiązanie. Jego realizacja jest wielokrotnie droższa i trwa dłużej, jednak przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty. UTWS to najskuteczniejszy system ochrony powietrza, jaki istnieje obecnie w zakładach produkcji płyt drewnopochodnych. Diametralnie poprawia jakość powietrza, zmniejszając emisję pyłu o ponad 90 proc. i - co istotne - niweluje także zapach i lotne związki organiczne, będące efektem suszenia drewna.

Uruchomienie UTWS już za kilka miesięcy
W trakcie jest finalizacja modernizacji suszarni na linii do produkcji płyt wiórowych. Kronospan jest na etapie montażu zasadniczych elementów składowych systemu UTWS. To ogromne przedsięwzięcie. Ciężar samej instalacji - bez fundamentów - wynosi 2 000 ton. Tyle, ile 20 domów jednorodzinnych. W maju planowane jest uruchomienie systemu UTWS. Proces przełączenia na nową instalację będzie wymagał zatrzymania produkcji na około 10 dni. W tym czasie nastąpi podłączenie suszarni do układu UTWS. Nowa instalacja rozpocznie pracę 10 lipca 2018 roku.

Rozmawiamy ze Zbigniewem Klugiewiczem, kierownikiem ds. ochrony środowiska
w Kronospan Szczecinek

Co jest źródłem uciążliwości w aktualnie działającej suszarni płyt wiórowych? 

Proces suszenia drewna w strumieniu gorących gazów powoduje uwalnianie substancji organicznych, zawartych w drewnie, w tym substancji aromatycznych o charakterystycznym zapachu drewna, a także pyłu, którego emisja jest obecnie ograniczana przy pomocy baterii odpylaczy cyklonowych. Dotychczas stosowana technologia oczyszczania nie pozwala na usunięcie charakterystycznego zapachu, powstającego w procesie suszenia. UTWS znacznie przewyższa dotychczas działającą suszarnię, ponieważ ograniczy w sposób radykalny dotychczasowe emisje z linii do produkcji płyt wiórowych. Wiele istniejących dziś uciążliwości zostanie zredukowanych do minimum.

Czym jest UTWS?

System UTWS jest połączeniem zamkniętego obiegu suszarni obrotowej z wymiennikiem ciepła, z odrębnym obiegiem źródła ciepła i elektrofiltrem. Z obiegu suszarni zostaje zlikwidowany komin i palnik. Ich miejsce zajmuje nowoczesny wymiennik ciepła, a obieg gazów zostaje zamknięty.

Jakie zadanie ma wykonać UTWS?

Po pierwsze: oczyścić strumień gazów spalinowych z pyłu i utlenić/dopalić substancje organiczne. Po drugie: wysuszyć zrębki, które są surowcem do produkcji płyt wiórowych.

Dlaczego UTWS jest tak skutecznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ochronę powietrza?

Łączne zastosowanie wszystkich wyżej wymienionych rozwiązań pozwala w jednej instalacji rozwiązać dzisiejsze problemy, to jest: emisję do atmosfery pyłu i związków organicznych, w tym substancji aromatycznych.

Co w praktyce oznacza dla mieszkańców Szczecinka uruchomienie UTWS?

Przede wszystkim redukcję pylenia i emisji lotnych związków organicznych z suszarni płyt wiórowych. Redukcję, zdecydowanie wychodzącą poza minimalne wymagania BAT. Z doświadczeń w innych zakładach Kronospan na świecie, np. w Luksemburgu, Czechach i Niemczech wiemy, że UTWS przyniesie odczuwalne korzyści.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Kronospan pomaga przełamywać bariery

temu

Kronospan po raz kolejny wsparł Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, organizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, którego 15. edycja odbyła się 4-8 września br. Co roku odbywa się on w Koszalinie, Szczecinku oraz w kilkudziesięciu miastach w Polsce.
Eko Krono na łonie natury

temu

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wznowiono zajęcia edukacji ekologicznej Eko Krono w Manowie. To udana kontynuacja ubiegłorocznego programu, współfinansowanego przez Kronospan, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Manowie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Uniwersytet dla najmłodszych – ruszają zapisy!

temu

3,2,1 - start! Pierwszy dzwonek już za nami, dzieci rozpoczęły właśnie rok szkolny. Dla spragnionych większej porcji wiedzy lub dla tych, którzy nie mogą doczekać się, by zasiąść na sali wykładowej, mamy dobrą informację – ruszyły zapisy do kolejnej odsłony Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. To wspólny projekt firmy Kronospan i Politechniki Koszalińskiej.
Kronospan na dożynkach w Marcelinie

temu

Mamy pierwsze dni września, w powietrzu czuć już nadchodzącą jesień. To znak, że - jak co roku - przyszedł czas na świętowanie zbioru plonów. W sobotnie popołudnie 8 września odbędą się gminne dożynki w Marcelinie. Kronospan ufundował nagrodę główną w konkursie na najpiękniejszy wieniec.