SILVA NAGRODZONA ORŁEM WPROST

Odzysk drewna szansą dla lasów

SILVA NAGRODZONA ORŁEM WPROST

Opublikowany

Głównym źródłem surowca do produkcji płyt dla polskiego przemysłu meblarskiego są w 90% Lasy Państwowe. Tylko częściowo jednak pokrywają jego zapotrzebowanie. Za pionierskie, innowacyjne rozwiązania, związane z recyklingiem drewna poużytkowego jedna ze spółek Kronospanu - Silva – otrzymała prestiżową statuetkę Orły Wprost. Spółka jako pierwsza w Polsce, już dekadę temu rozpoczęła odzysk drewna poużytkowego.

Nagroda przyznawana jest firmom, które wnoszą szczególną wartość i rozwiązania do polskiej gospodarki. W czerwcu ubiegłego roku mielecka SILVA opuściła rzeszowską galę finałową tygodnika ze statuetką Orzeł Wprost w województwie podkarpackim. Oprócz niej wyróżniono również dwie inne spółki grupy: HPL Kronospan oraz Kronospan Mielec, które osiągnęły największy średni zysk netto w ciągu ostatnich trzech lat. Nagrody odebrał Marek Głaz, Dyrektor Kronospanu ds. Zakupów Drewna.
Statuetka i wyróżnienia przyznane spółkom Kronospan w 2017 roku w plebiscycie

Statuetka i wyróżnienia przyznane spółkom Kronospan w 2017 roku w plebiscycie "Orły Wprost". 

Marek Głaz, Dyrektor Kronospanu ds. Zakupów Drewna odbierający nagrodę tygodnika Wprost.

Marek Głaz, Dyrektor Kronospanu ds. Zakupów Drewna odbierający nagrodę tygodnika Wprost.

W 2016 roku nagrodę dziennika Rzeczpospolita w konkursie Orły Eksportu województwa zachodniopomorskiego w kategorii Innowacyjny Produkt Eksportowy otrzymała spółka Kronospan Polska ze Szczecinka za płytę MDF Plus Extra.

Odpady dla jednych, surowiec dla drugich

SILVA powstała w 2001 roku i należy do grupy kapitałowej Kronospan. Powierzono jej obszar odzysku drewna, które dla Kronospanu - będącego producentem płyt drewnopochodnych, jest głównym surowcem produkcyjnym. Obserwując kurczące się tradycyjne źródła drewna, a także ilość odpadów w zakładzie (wióry, trociny, ścinki, zrzyny, płyty, palety), które po procesie produkcji płyt pozostawały niezagospodarowane, podjęto próbę ich odzysku, aby dostarczyć Kronospanowi pełnowartościowy surowiec do produkcji. Skoro recyklingowi poddaje się metal, plastik i szkło, to dlaczego nie spróbować także z drewnem? Na Zachodzie praktykuje się to rozwiązanie już od ponad 30 lat.

Odzysk drewna szansą dla lasów i przemysłu

Recykling drewna poużytkowego przynosi wiele korzyści, z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Poprzez dostarczenie na rynek deficytowego, a jednocześnie pełnowartościowego surowca Silva ogranicza nadmierną eksploatację zasobów naturalnych - lasów, a także uczy racjonalnego gospodarowania drewnem poużytkowym. Nowoczesne technologie odzysku drewna recyklingowego do produkcji, stosowane w zakładach Kronospan ograniczają znacząco emisję CO2 do atmosfery, chroniąc środowisko. Mówiąc prosto: do wysuszenia drewna poużytkowego - recyklingowego, trzeba zużyć zdecydowanie mniej energii, niż do wysuszenia zrębków z drewna okrągłego z lasu, bowiem zawiera ono znacznie mniej wody. Obecnie SILVA Recykling obsługuje firmy na terenie całego kraju, oferując odbiór i przerób odpadów drewnianych, które później zasilają rynek jako pełnowartościowy surowiec dla przemysłu meblarskiego.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Kronospan inwestuje w ekologię. Czy Mielec będzie wreszcie bardziej zielony?

temu

Jakość powietrza w Mielcu to kwestia, na której zależy wszystkim mieszkańcom. Dostrzegają to również media – tak lokalne, jak i ogólnopolskie. Sprawa wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych. - Rozumiemy sytuację i wsłuchując się w głosy mieszkańców, zmieniamy się, stawiając na ekologię - deklaruje Dagmara Mach, dyrektor ds. sprzedaży Kronospan Mielec sp. z o. o. Firma ukończyła właśnie instalację najnowocześniejszego w Polsce i jednego z pierwszych w Europie, filtru oczyszczającego powietrze.
Strategia potrzebna od zaraz - Mielec potrzebuje Białej Księgi Jakości Powietrza

temu

Wsłuchując się w głosy mieszkańców, Kronospan zmienia się - wspiera i inicjuje działania, które odmieniają nasze miasto na lepsze. Inwestycja w innowacyjną, najwyższej jakości technologię, jest wyrazem troski firmy o Mielec i jego środowisko naturalne – przedsiębiorstwo nie chce na tym poprzestawać. 
Innowacyjny system ochrony powietrza w Mielcu już w maju!

temu

W mieleckim Kronospanie na ukończeniu są prace, związane z budową UTWS – najlepszego w branży drzewnej systemu ochrony powietrza, który znacząco ograniczy wpływ zakładu na środowisko. Instalacja diametralnie zredukuje emisje oraz zapach, powstający podczas suszenia drewna.
Nowa strona internetowa o eko-inwestycji Kronospan w Mielcu

temu

Kronospan Mielec uruchomił nową stronę internetową, poświęconą proekologicznej inwestycji firmy, która istotnie poprawi jakość powietrza w Mielcu i okolicy.

Kronospan wspiera Zimowy Cross Bociana

Kronospan ufundował nagrody dla uczestników zawodów. W drugiej, zimowej edycji Crossu Bociana na terenie Nadleśnictwa Czarnobór wzięło udział 200 osób. Poza biegaczami na trasę wyruszyło około 40 zawodników, maszerujących z kijkami Nordic Walking.