Święto plonów, wieńczące okres zbiorów, to przede wszystkim czas podsumowań i moment na złapanie oddechu po kilku miesiącach intensywnej pracy. Tradycyjne wspólne biesiadowanie odbyło się także w Gminie Szczecinek. Gospodarzem tegorocznej imprezy dożynkowej była miejscowość Spore.
Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą, celebrowaną w kościele parafialnym w Sporem. Po nabożeństwie dożynkowy korowód wyruszył w kierunku placu rekreacyjnego, zapraszając wszystkich mieszkańców do dołączenia do wspólnej zabawy. Organizatorzy zaplanowali dla swoich gości moc atrakcji oraz konkursów. Po tradycyjnym ceremoniale dożynkowym, przyszła pora na mniej oficjalną część wydarzenia. Na scenie swoje talenty zaprezentowały lokalne zespoły muzyczne, wybierając głównie ludowy repertuar, który zdecydowanie wpisywał się w charakter spotkania.
Nie zapomniano także o najmłodszych gościach. Na dzieci czekały dmuchane zamki, zjeżdżalnie i wata cukrowa. Również firma Kronospan, która wsparła finansowo organizację tegorocznych gminnych dożynek, zapewniła maluchom sporo atrakcji. Ich uwagę zdecydowanie przyciągnęły warsztaty 3D. W podobnych zajęciach wcześniej miały okazję wziąć dzieci w ramach Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży realizowanego wspólnie z Politechniką Koszalińską. Teraz techniczne tajniki tworzenia trójwymiarowego mogły poznać również pozostałe dzieci z terenu gminy.
Kronospan zachęcił również małych piknikowiczów do rozwijania w sobie od najmłodszych lat świadomych zachowań - poprzez proekologiczne kolorowanki, a także zapraszając ich do wspólnej zabawy dzięki „Ekologicznemu Kołu Fortuny”. Taka forma edukacji poprzez zabawę pozwoliła zwrócić uwagę na kwestię segregacji odpadów oraz zachęciła uczestników do poznawania otaczającej nas przyrody. Z kolei starsi biesiadnicy mogli tego dnia zasięgnąć informacji dotyczących otwartych wakatów i możliwości pracy w Kronospan, jak również zapoznać się z ofertą edukacyjną Filii Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku na kierunku Inżynieria i Automatyzacja w Przemyśle Drzewnym.
Podczas dożynek nie mogło zabraknąć także corocznych konkursów dedykowanych wystawcom. Mogli oni zmierzyć się w konkurencjach m.in. na najsmaczniejszy chleb, najciekawszą potrawę rybną czy najapetyczniejsze ciasto. Jednak momentem, na który z niecierpliwością zawsze czekają biesiadnicy, było wyłonienie najpiękniejszych wieńców dożynkowych. Tegoroczne spotkanie dożynkowe i wspólna zabawa trwały do późnych godzin wieczornych. Jak zapewniają organizatorzy – na kolejnym święcie plonów widzimy się już za rok!