Przed pojawieniem się w Polsce koronawirusa w Kronospan Design Center odbywały się warsztaty recyklingowe "Nie wyrzucam. Odzyskuję." To jeden z wielu projektów Akademii Recyklingu Kronospan, w którym studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku dawały drugie życie niechcianym przedmiotom. Warsztaty zostały zawieszone, ale powrócą, gdy epidemia się zakończy.
W cotygodniowych zajęciach pełne zapału, kreatywne studentki tworzyły „coś z niczego”, udowadniając sobie i innym, że wielu przedmiotom można podarować drugie życie. Dzięki temu nie wzmacniamy wciąż rosnącego konsumpcjonizmu i chronimy środowisko.
Panie wykonały już z materiałów recyklingowych piękne kalendarze adwentowe dla przedszkolaków, wianki i ozdoby świąteczne, wykorzystały także to, co zostało im w kuchni i wyczarowały pyszne sałatki oraz muffinki, które zawieziono do jadłodzielni w naszym mieście. Rozeszły się w okamgnieniu, trafiając do potrzebujących.
Na ostatnich zajęciach panie zbudowały oryginalne, ekologiczne wieszaki na ubrania z gałęzi i palet recyklingowych, przekazanych przez Kronospan. Wcześniej wyczarowały z niepotrzebnych skarpetek mnóstwo miękkich, szmacianych lalek i zwierzątek. Razem z koszami do segregacji odpadów, pomalowanymi w kolorowe zwierzęta przekazano je do przedszkola Kronomiś.
Zajęcia pokazały, że uczestniczkom niestraszne takie narzędzia, jak młotek czy wiertarka. Z drewna poużytkowego z placu recyklingowego Kronospanu dostarczono im drewniane pakiety, z których zbudowały karmniki. Przygotowały też z ziaren i jadalnego spoiwa karmę dla ptaków.
Firma udowadnia, że drewno recyklingowe świetnie nadaje się zarówno do produkcji wysokiej jakości płyt drewnopochodnych, jak i do tworzenia z niego tak pożytecznych rzeczy, jak wieszaki do przedpokoju czy karmniki dla ptaków. Seniorki natomiast dają dowód na to, że nie znają granic i potrafią nie tylko szyć, malować i gotować, ale i budować przy pomocy młotka i wiertarki przeróżne konstrukcje. Celem warsztatów jest edukowanie, że zamiast powiększania ilości śmieci w naszym otoczeniu możemy wykorzystać to, co na pierwszy rzut oka nadaje się do wyrzucenia.
Studentki UTW uszyły także torby ze starych jeansów, malowały T-shirty, produkowały własnoręcznie świece i ozdoby z kamieni, znalezionych na działkach.
To już druga edycja warsztatów. Program zajęć jest równie ciekawy, jak poprzedni. Studentki - seniorki zrobią między innymi naturalne mydło, eko-biżuterię oraz kolorowe doniczki.
Warsztaty „Nie wyrzucam. Odzyskuję.” to kolejny projekt edukacji ekologicznej, prowadzony w ramach Akademii Recyklingu Kronospan. Firma organizowała już pikniki recyklingowe dla licealistów Zespołu Szkół nr 1 im. KEN, prowadziła także, wspólnie z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Manowie, dwuletni program Eko Krono dla uczniów ze Szczecinka. Od dwóch dekad przedsiębiorstwo organizuje też Kronodrzewko - doroczną akcję sadzenia drzew. Dzięki niej posadzono już ponad pół miliona drzew w całej Polsce.
Recykling to nie tylko odzysk szkła, plastiku czy papieru. Dotyczy także zużytego drewna. Zamiast je wyrzucać czy spalać, można z niego wyprodukować np. nowe meble czy podłogi.
Kronospan od wielu lat już to robi. W zakładach firmy funkcjonują nowoczesne instalacje recyklingowe, w których oczyszczone drewno poużytkowe jest sortowane, oczyszczane, rozdrabniane i dodawane do produkcji wysokiej jakości płyt wiórowych.
Wykorzystując takie drewno w produkcji Kronospan chroni lasy przed wycinką i zmniejsza emisję dwutlenku węgla, ponieważ drewno z recyklingu wymaga krótszego suszenia niż mokre, świeże drewno z lasu.