Wspierana przez życzliwego sponsora - Kronospan Aniela Sosnowska, trenerka szermierki Uczniowskiego Klubu Sportowego SIÓDEMKA w Szczecinku złotą i srebrną medalistką Europejskich Igrzysk Weteranów w Turynie!
Zdaniem pani Anieli nawet po siedemdziesiątce można osiągać wspaniałe sukcesy, trzeba tylko chcieć. Nie siedzieć w kapciach przed telewizorem, lecz mieć pasję i ją realizować, pomimo upływającego czasu i przeciwności, jakie niesie los.
Sport, a szczególnie tak szlachetna dyscyplina, jak szermierka, hartuje ducha i pomaga przezwyciężać wiele wyboistych życiowych dróg.
Aniela Sosnowska, mistrzyni Europy weteranów w szermierce
fot. B. Rafalo
A tych jej nie brakowało – wychowanka domów dziecka potrzebowała czegoś, co pozwoliłoby uwierzyć w siebie i wytyczyć drogę, której będzie się trzymać. Tym „czymś” stała się szermierka, która tak zafascynowała panią Anielę, że oddała jej cały swój czas i energię. Drugą pasją stało się malarstwo, dzięki któremu odzyskuje równowagę po wielkiej stracie – pożegnaniu jedynego syna, który zginął w wypadku.
Jako młoda dziewczyna dzięki osiąganym sukcesom dostała się do reprezentacji Polski w szermierce i wciąż, mimo upływu lat, udowadnia, że jeszcze nie powiedziała dość. Nadal godnie reprezentuje zarówno swojego sponsora – Kronospan, jak i nasz piękny Szczecinek na najwyższych miejscach podium, zdobywając kolejne medale.
Wywalczyła mistrzostwo Polski a wkrótce potem złoty medal w szpadzie oraz wicemistrzostwo i srebrny medal w szabli na Europejskich Igrzyskach Weteranów w Turynie. W czasie tych igrzysk polscy szermierze zdobyli aż 38 medali. Nasza kadra przywiozła z Włoch 10 złotych, 11 srebrnych i 17 brązowych medali.
Dzięki wsparciu Kronospanu Aniela Sosnowska wzięła także udział, jako członek Reprezentacji Polskich Weteranów Szermierki, w Mistrzostwach Świata Weteranów w Kairze, walcząc w gronie kilkudziesięciu najlepszych zawodników z całego świata. Tu awansowała do miejsca 16.
Szermierka to sport walki, w którym wyróżnia się trzy konkurencje: floret, szablę i szpadę. Dyscypliną olimpijską dla mężczyzn szermierka stała się w 1896 r., zaś dla kobiet dopiero w 1924 roku.
Nasza złota medalistka dwa razy w tygodniu prowadzi zajęcia w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Jasnej w Szczecinku. Jej uczniowie mają wielkie szanse na odniesienie sukcesu, bo któż mógłby lepiej nauczyć fechtunku, jeśli nie mistrzyni?