03/06/19

Pani Minister doceniła Kronospan


Kronospan Strzelce Opolskie otrzymał z rąk Anny Zalewskiej, minister edukacji narodowej, podziękowania za współpracę i promocję kształcenia zawodowego.


Minister edukacji Anna Zalewska zainaugurowała 1 marca w Opolu cykl szesnastu Regionalnych Kongresów Zawodowych. Ich celem jest przedstawienie zmian w szkolnictwie branżowym, które wejdą w życie od września i promocja edukacji zawodowej. Statystyki pokazują, że dziś w Polsce zaledwie 15% uczniów chce kształcić się w szkołach branżowych. 45% wybiera licea, a 40% technika. Dzięki zmianom, które projektowali dla szkół m.in. pracodawcy, ta tendencja ma się zmienić.


Szkoła branżowa, to ma być taka szkoła, która ma po trzech latach dawać gwarancję samodzielności i dużych zarobków
-Anna Zalewska, minister edukacji 

Pracodawca w szkole, uczeń u pracodawcy

Jak zapewnia Ministerstwo Edukacji Narodowej nowe rozwiązania, których część wejdzie w życie od nowego roku szkolnego (2019/2020) dotyczy przede wszystkim zwiększenia wpływu pracodawców na funkcjonowanie szkolnictwa zawodowego, dopasowania nowego systemu szkolnictwa branżowego do potrzeb nowoczesnej gospodarki i poszczególnych branż, a także przygotowaniu zmian programowych, organizacyjnych i prawnych, służących poprawie jakości i efektywności kształcenia zawodowego.


- Pracodawca będzie w szkole, a uczeń u pracodawcy – tłumaczyła 1 marca w Opolu minister Anna Zalewska.


Regionalne Kongresy Zawodowe mają m.in. pokazać ogromny potencjał szkół zawodowych i technicznych, stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy między szkołami a pracodawcami.


Spotkania będą również okazją do podziękowania i wyróżnienia pracodawców, którzy wsparli działania MEN i promowali szkolnictwo zawodowe wśród uczniów i rodziców.


Pracodawcy docenieni za kształcenie

Podczas pierwszego w Polsce Kongresu, podziękowania trafiły do kilku opolskich firm. Wśród nich do Kronospan Strzelce Opolskie, który od dwóch lat intensywnie współpracuje ze strzeleckim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.


Już od kilku lat staliśmy się ambasadorami projektu klas patronackich szytych na miarę potrzeb biznesu w dedykowanych dla Kronospan dwóch specjalnościach - Technik Mechanik o specjalności z innowacji Operator obróbki skrawaniem drewna i Technik Mechatronik. Nasz zespół odpowiedzialny za projekt aktywnie realizuje wszystkie zaplanowane działania. Nasi pracownicy są mentorami dla 100 uczniów. Młodzież zdobywa praktyczną wiedzę ucząc się umiejętności podczas zajęć w naszym zakładzie.
-Anna Wyrwicz, HR Manager w Kronospan Strzelce Opolskie

- Ta nagroda, to dla nas inspiracja do kolejnych programów, które chcielibyśmy realizować w ramach partnerstwa ze szkołą. To także wskazówka, że nasze dotychczasowe działania i zaangażowanie w kształcenie młodych ludzi jest właściwą drogą współpracy na linii samorząd – szkoła – biznes. Jako odpowiedzialny pracodawca doskonale wiemy, że biznes nie istnieje bez pracowników, których kształci szkoła. W przyszłym roku w ramach doradztwa zawodowego spotkamy się z pierwszą grupą naszych absolwentów na kierunku Technik Mechatronik. 14 naszych uczniów kończy szkołę i stanie przed wyborem swojej drogi zawodowej. My, w tych pierwszy ważnych dla nich decyzjach, jako firma chcemy im pomóc - dodaje Anna Wyrwicz.