- Bycie EKO staję się nie tylko „trendy”, ale także opłaca się biznesowo, a biznes musi się opłacać! Przedsiębiorcy to widzą – mówił dr Piotr Wolny, Dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, reprezentując Kronospan podczas debaty „Zrównoważony rozwój firm. W jaki sposób biznes powinien zaangażować się w walkę ze skutkami zmian klimatu.” Dyskusję zorganizowała „Rzeczpospolita” w cyklu „Walka o klimat”.
Opinia eksperta:
Dr Piotr Wolny, Dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie
- Zrównoważony rozwój oraz gospodarka o obiegu zamkniętym to nie tylko hasło i wizja dalekiej przyszłości. To dzisiaj wielka wspólna odpowiedzialność. Świadomość w tej dziedzinie rośnie wśród konsumentów i w biznesie. Klienci coraz częściej wybierają artykuły oraz usługi zgodne z zasadą równowagi ekologicznej. Bycie EKO staję się nie tylko „trendy”, ale także opłaca się biznesowo, a biznes musi się opłacać! Przedsiębiorcy to widzą. Biznes jest gotowy na zmianę i transformację. Potrzebuje jednak narzędzi i instrumentów. Potrzebuje jasnych, kompleksowych i spójnych przepisów prawa oraz jednoznacznych ich wykładni i interpretacji urzędniczych. Idealnym przykładem jest firma Kronospan, która jako jeden z wiodących producentów materiałów dla branży meblarskiej od lat prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju. Branża meblarska stanowi Krajową Inteligentną Specjalizację i tworzy duży wkład w polski eksport i PKB. Firma Kronospan posiada szereg wewnętrznych uregulowań chroniących środowisko w cyklu produkcji oraz pozyskiwania materiałów od dostawców. Najwyższe standardy ochrony środowiska potwierdzone zostały wieloma certyfikatami i nagrodami. Dostawcy najważniejszego surowca w produkcji płyt meblowych, czyli drewna muszą spełniać surowe wymagania dotyczące jego pochodzenia ze zrównoważonej gospodarki leśnej z poszanowaniem aspektów społecznych, środowiskowych i ekonomicznych. Ponadto firma we współpracy z Lasami Państwowymi prowadzi szeroką akcję sadzenia nowych drzew. Duża część produkcji opiera się o surowiec wtórny, recyklingowany np. z drewna poużytkowego.
Już dziś firma Kronospan ma kilkukrotnie większe możliwości przerobu takiego surowca niż faktycznie może wykonać. W zasadzie 100% płyt wiórowych może powstawać w obiegu zamkniętym z wykorzystania surowca wtórnego oszczędzając tym samym cenne zasoby leśne zatrzymujące wodę i produkujące tlen, ograniczając energię oraz redukując emisje. Warto zaznaczyć, że wilgotność drewna poużytkowego jest kilkukrotnie niższa niż świeżego drewna. Tak się dzieje u wielu konkurentów zagranicznych np. we Włoszech, Danii. Problem jednak polega na tym, że polskie firmy meblarskie w większości są eksporterami i w konsekwencji takiego surowca na rynku krajowym brakuje. Idealnym rozwiązaniem byłby import drewna poużytkowego, co stanowiłoby naturalny powrót strumienia surowca pochodzącego przecież z materiałów krajowych wcześniej wyeksportowanych. Tutaj jednak na przeszkodzie stają polskie urzędy i praktyki administracyjne. W naszym kraju drewno poużytkowe traktowane jest obecnie nie jako surowiec, lecz jako odpad (tak jak np. plastik), a import jest wysoce restrykcyjny. W związku z tym cała branża musi korzystać z drewna świeżego. Państwo dbając o wpływy z reglamentowanej (!) sprzedaży drewna prowadzi krótkowzroczną politykę leśną, co zaburza bilans surowcowy. Windując ceny obniża konkurencyjność branży powodując niekonkurencyjne i nierynkowe ceny produktu oraz przede wszystkim zabija transformację ekologiczną i technologiczną polskiego przemysłu! W tej dziedzinie potrzeba kategorycznych zmian. Inaczej producenci skazani będą na porażkę z rosnącą w siłę konkurencją z innych krajów.
Jeśli zatem chcemy zachować siłę polskiej branży meblarskiej oraz szybciej zmierzyć się z procesem transformacji do gospodarki o obiegu zamkniętym, muszą zmienić się procedury i przepisy, a instytucje państwowe powołane do ochrony środowiska muszą przejść od słów do czynów! Rozwój przemysłu drzewnego i meblarskiego to nie tylko zatrudnienie, ale stymulacja wielu sektorów usług, logistyki, transportu, przemysłu energetycznego, chemicznego, maszynowego, elektrotechnicznego i większe wpływy z PIT, CIT, VAT.