Kronospan Polska wszedł do drugiego etapu konkursu „Produkty w obiegu”. Celem konkursu Ministerstwa Klimatu jest promowanie i upowszechnianie produktów wpisujących się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Kronospan zgłosił do konkursu płytę wiórową melaminowaną Dąb Artisan 5307 LN, która powstaje z surowca odzyskanego w procesie recyklingu.
Przyszłością świata jest recykling, czyli odzyskiwanie i przetwarzanie tego, co już wyprodukowano. Konsumenci coraz świadomiej wybierają z rynku te produkty, które wytwarzane są w gospodarce obiegu zamkniętego. To taka produkcja, w której odpadu nie ma lub jest on minimalny.
Kronospan zgłosił do konkursu płytę wiórową melaminowaną Dąb Artisan 5307 LN, która powstaje z surowca odzyskanego w procesie recyklingu.
Drugie życie drewna
Mówimy o recyklingu nie tylko plastiku, papieru, metalu, szkła, odzieży. Równie duże znaczenie dla środowiska ma recykling drewna. Drewno pokonsumenckie, m.in. meble, skrzynki po owocach czy palety, dostają w gospodarce zamkniętej drugie życie. Produkt wraca do obiegu i wykorzystuje się go kolejny, i kolejny raz. Produkuje się z niego płyty wiórowe. W ten sposób ogranicza się wycinkę lasów, zmniejsza emisję, ogranicza zużycie wody i energii. Recykling to dla środowiska same korzyści.
Płyta dla środowiska
Baza płyty zgłoszonej do konkursu „Produkt w obiegu”, czyli płyta wiórowa surowa produkowana jest w 100 proc. z odpadów drzewnych, głównie są to odpady tartaczne (trociny, zrzyny). 30 proc. składu tej płyty to recykling. Do jej produkcji Kronospan wykorzystuje wyselekcjonowane, oczyszczone i rozdrobnione drewno pokonsumenckie, czyli pełnowartościowy surowiec.
Od ponad 30. lat doskonalimy technologię recyklingu we wszystkich zakładach firmy. Dziś mamy w Polsce jedną z najnowocześniejszych instalacji do recyklingu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii produkcji płyta posiada jeszcze lepsze właściwości fizykomechaniczne i ekstremalnie niską emisję zgodną z regulacją TSCA-CARB ( USA ) –IKEA (IOS-MAT003), a co najważniejsze spełnia wysokie normy amerykańskie oraz – najostrzejsze w EUROPIE – niemieckie.