Modernizacja zakładu Kronospan zakończy się w tym roku

Modernizacja zakładu Kronospan zakończy się w tym roku

Opublikowany

Zakład Kronospan Mielec kończy budowę UTWS - systemu ochrony powietrza, który jeszcze w tym roku znacząco ograniczy wpływ zakładu na środowisko w Mielcu. Inwestycja zredukuje emisje oraz ograniczy specyficzny zapach, powstający podczas przetwarzania drewna.

Obejrzyj film z budowy:

YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=bP0jm3NBfac

Innowacyjny system ochrony powietrza - UTWS znacząco ograniczy oddziaływanie zakładu na środowisko. Na wdrożenie ekologicznego systemu firma przeznacza ponad 400 mln zł. To aktualnie jedna z kluczowych inwestycji Kronospan, prowadzonych na terenie Polski. Firma realizuje tym samym postanowienia porozumienia, zawartego z Prezydentem Mielca oraz ustalenia z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego.

Prace modernizacyjne, związane z wdrożeniem UTWS, rozpoczęły się już w 2015 r. Od tego czasu Kronospan zrealizował szereg działań, minimalizujących oddziaływanie zakładu na otoczenie Mielca. Do najważniejszych z nich należą:

- zbudowanie nowoczesnej suszarni z nowymi cyklonami;
- zamontowanie pierwszego, wydajnego elektrofiltra dla wytwornicy ciepła technologicznego,
- obudowanie placów składowych drewna, co pozwoliło na zredukowanie rozprzestrzeniania się trocin;
- zbudowanie ekranów o wysokości 8 metrów i długości kilkuset metrów, dzięki czemu zmniejszono hałas z terenu zakładu;
- wybudowanie nowej, szczelnej hali biomasy, która zapobiega tzw. emisji niezorganizowanej.

Koniec inwestycji już blisko

W trakcie jest finalizacja ostatniego, pracochłonnego etapu modernizacji – UTWS, czyli najbardziej skutecznego, innowacyjnego systemu ochrony powietrza, jaki istnieje w branży, który pozwoli zarówno na redukcję emisji pyłu, jak i lotnych związków organicznych, będących przyczyną uciążliwego zapachu. UTWS to najlepsze dostępne rozwiązanie, jakie istnieje obecnie w zakładach produkcji płyt drewnopochodnych. System ochrony powietrza, o którym mowa, to rozwiązanie, które wyraźnie poprawia jakość powietrza, zmniejszając emisję pyłu o ponad 90 proc.

Innowacyjne rozwiązanie

System ochrony powietrza - UTWS znajduje się na liście przepisów BAT (najlepsze dostępne techniki). To rozwiązanie, które Kronospan wdraża w kilku zakładach w Europie. Realizacja tego systemu jest znacznie bardziej kosztowna i trwa dłużej, niż budowa mokrego elektrofiltru, czyli instalacji która także spełnia wymogi BAT. UTWS jest jednak urządzeniem, które, jeśli chodzi o aspekty środowiskowe, przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty. Obecnie Kronospan jest na etapie montażu zasadniczych elementów składowych systemu UTWS. Możemy więc obserwować ostanie prace przy budowie potężnego elektrofiltru, rozpoczęcie prac przy montażu wymiennika ciepła, a także postępy w montażu konstrukcji wsporczych dla pozostałych urządzeń. Skalę przedsięwzięcia obrazuje fakt, iż ciężar tylko samej instalacji (bez fundamentów), która musi zostać zmontowana sięga 2 000 ton (masa 20 domów jednorodzinnych). Zakończenie prac i uruchomienie instalacji UTWS odbędzie się już w 2018 roku. Termin oddania inwestycji jest dłuższy, niż zaplanowany wcześniej, bowiem dłużej trwał proces uzgodnień administracyjnych.

Aktualne informacje o postępach inwestycji oraz zegar, odliczający czas do uruchomienia instalacji UTWS można śledzić na stronie www.modernizacja-mielec.pl

Udostępnij

Powiązane artykuły
SILVA NAGRODZONA ORŁEM WPROST

temu

Głównym źródłem surowca do produkcji płyt dla polskiego przemysłu meblarskiego są w 90% Lasy Państwowe. Tylko częściowo jednak pokrywają jego zapotrzebowanie. Za pionierskie, innowacyjne rozwiązania, związane z recyklingiem drewna poużytkowego jedna ze spółek Kronospanu - Silva – otrzymała prestiżową statuetkę Orły Wprost. Spółka jako pierwsza w Polsce, już dekadę temu rozpoczęła odzysk drewna poużytkowego.
Nowa strona internetowa o eko-inwestycji Kronospan w Mielcu

temu

Kronospan Mielec uruchomił nową stronę internetową, poświęconą proekologicznej inwestycji firmy, która istotnie poprawi jakość powietrza w Mielcu i okolicy.
Kronospan przynosi prezenty

temu

Szóstego grudnia, jak co roku, najmłodszych pacjentów mieleckiego szpitala odwiedzili pracownicy Kronospan Mielec, w towarzystwie Św. Mikołaja, który wręczył dzieciom mikołajkowe prezenty, ufundowane przez firmę.
Kronospan wspiera naukę programowania 

temu

W ramach akcji: "Mieleccy przedsiębiorcy wspierają naukę programowania", której pomysłodawcą jest Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, firma Kronospan Mielec ufundowała materiały do nauki programowania dla pilotażowej grupy 20 nauczycieli nauczania początkowego z mieleckich szkół podstawowych. Zintegrowane materiały składają się z gry dydaktycznej do nauki programowania Scottie Go! oraz tabletu.

Studenci uczyli się robić meble w Kronospan Design Factory

Kronospan zaprosił studentów Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na dwudniowe szkolenie. W czasie zajęć poznawali oni produkty firmy oraz samodzielnie zaprojektowali i wykonali, z podarowanych przez firmę płyt, meble dla własnej uczelni.