UTWS poprawi powietrze jeszcze w tym roku!

Kopiuj tekst

UTWS poprawi powietrze jeszcze w tym roku!

Opublikowany

utws1.jpg

W szczecineckim zakładzie Kronospan budowa supernowoczesnej, wydajnej instalacji UTWS, która zredukuje pylenie o ponad 90% i zniweluje uciążliwy zapach, trwa w najlepsze. Prace postępują zgodnie z harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że pomimo próby zahamowania inwestycji, służącej poprawie jakości powietrza przez SIS Terra, UTWS zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku.

Jak widać na zdjęciach, wstrzymanie decyzji o dofinansowaniu inwestycji na wniosek SIS Terra nie wpłynęło na tempo prac, prowadzonych przez Kronospan przy realizacji przebudowy i dostosowania największej suszarni wiórów do najlepszych dostępnych technik suszenia drewna w branży płyt drewnopochodnych.

Opatentowana technologia UTWS opiera się na zasadzie utleniania zanieczyszczeń, generowanych przy suszeniu wiórów. Substancje organiczne, z charakterystycznym zapachem suszonego drewna, są tam spalane w temperaturze ok. 950 stopni C i ulegają termicznemu utlenieniu, zaś popioły wyłapywane są za pomocą elektrofiltra.

Pomimo wyższych kosztów inwestycji, niż oczekiwano, Kronospan radzi sobie z finansowaniem przedsięwzięcia. Szkoda jednak, że negatywny wydźwięk udaremnionego wykorzystania środków pomocowych i unijnych dla Szczecinka utrudnia zapraszanie inwestorów do Szczecineckiego Klastra Meblowego (SKM). Potencjalni inwestorzy niejednokrotnie wyrażali obawy przed inwestowaniem w naszym mieście, przyglądając się destrukcyjnym działaniom szczecineckich ekologów. Biznes, aby się rozwijać i tworzyć miejsca pracy oraz dobrobyt mieszkańców, potrzebuje przede wszystkim spokoju. Jak twierdzą niektórzy szefowie firm, których Kronospan próbował pozyskać do klastra - działania SIS Terra tworzą złą sławę Szczecinka jako miasta niestabilnego dla prowadzenia biznesu. I choć władze samorządowe tworzą bardzo dobre warunki dla inwestorów, to złe wrażenie i obawy przed ryzykiem inwestycyjnym pozostają.

Obecnie w klastrze prowadzi produkcję trzech, a za kilka miesięcy - czterech prężnie rozwijających się meblarzy, którzy nie tylko dają bezpośrednie zatrudnienie przy produkcji, ale też zapewniają zlecenia dla wielu kooperujących firm ze Szczecinka, m.in. w utrzymaniu ruchu, usługach, dostawie komponentów i opakowań etc.

Przy budowie UTWS od początku bieżącego roku zatrudnienie znalazło blisko 100 osób. Prace potrwają do końca 2017 roku.
aaaautws.png
aaaaautws.png
aautws.png

Kopiuj tekst

Udostępnij

Kronospan ponownie sponsorem Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja

W dniach 7-9 września odbędzie się siódma edycja Małego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja - imprezy towarzyszącej 14. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja w Koszalinie. Po raz kolejny sponsorem wydarzenia został Kronospan, od lat wspierający działani