Innowacyjny system ochrony powietrza

Kopiuj tekst

Innowacyjny system ochrony powietrza

Opublikowany

2.jpg

Kronospan Mielec rozpoczyna kolejny etap wdrożenia systemu urządzeń ochrony powietrza - UTWS. Zakończenie modernizacji planowane jest na koniec 2017 roku. Inwestycja znacząco zmniejszy oddziaływanie zakładu na otoczenie.

W związku z pracami modernizacyjnymi na półtora miesiąca została wyłączona linia produkcyjna płyty wiórowej; nie działał w tym czasie także emitor suszarni. Wybudowano emitor tymczasowy, który zostanie uruchomiony w tym miesiącu. Dotychczas działający zostanie zdemontowany.

Nie oznacza to jeszcze zakończenia modernizacji, więc Mieszkańcy jeszcze nie zauważyli zmiany. Do końca 2017 roku nastąpi gruntowna modernizacja suszarni oraz zostaną zainstalowane nowe filtry oczyszczające. Przygotowano także instalację UTWS do jej uruchomienia w grudniu 2017 roku.

O planowanej inwestycji firma poinformowała już w kwietniu 2015 na sesji Rady Miasta w Mielcu. Dla dobra otoczenia firma zdecydowała się na kilkukrotnie droższy, niż podstawowy, wymagany prawem, system ochrony powietrza. 
Kronospan Mielec- nowy elektrofiltr.

Kronospan Mielec- nowy elektrofiltr.

- Kronospan to nie tylko zakład produkcyjny. To także setki pracujących i współpracujących z nami ludzi, będących jednocześnie mieszkańcami Mielca i okolic. Zależy nam na dobrych relacjach w firmie, ale chcemy też budować przyjazne sąsiedztwo na zewnątrz. Dlatego też wybraliśmy najdroższe, ale najskuteczniejsze rozwiązanie, które zredukuje wpływ zakładu na otoczenie – mówi Beata Rafało, rzecznik firmy.

Znacząca redukcja gazów i pyłów
Nowoczesny system ochrony powietrza (UTWS) oczyści strumień gazów spalinowych z pyłu i utleni substancje organiczne. Oznacza to znaczącą redukcję gazów, pyłów i związków organicznych. Mechanizm wyeliminuje również zapach, powstający w wyniku suszenia drewna. 
Kronospan Mielec - Tymczasowy emitor i urządzenia odpylające.

Kronospan Mielec - Tymczasowy emitor i urządzenia odpylające.

Mniej trocin i hałasu
Dotychczas w ramach modernizacji Kronospan wybudował wydajny elektrofiltr, kilkaset metrów bieżących ekranów, które znacznie zmniejszyły hałas z terenu zakładu, obudowano place składowe drewna, dzięki czemu zmniejszone zostało rozprzestrzenianie się trocin. Kronospan zainwestował również w nową, szczelną halę biomasy, co zlikwidowało tzw. emisję niezorganizowaną.

Efekty modernizacji odczuwalne już w styczniu 2018
Modernizacja zakładu to szeroko zakrojony proces, realizowany już od końca 2016 roku. Do lipca 2017 roku zrealizowano wiele działań modernizacyjnych.
Kronospan Mielec - nowa hala biomasy.

Kronospan Mielec - nowa hala biomasy.

Zakończono instalację następujących urządzeń:

- nowego, wydajnego filtru dla instalacji rębaków
- nowego, wydajnego filtru dla skrawalni drewna
- nowej instalacji filtracyjnej odpylania prasy
- nowego filtru na linii wykończeniowej
- nowego elektrofiltru dla wytwornicy ciepła technologicznego

Obecne działania to prace przygotowawcze pod instalację ochrony powietrza - UTWS. Jej budowa zostanie zakończona na przełomie roku 2017 i 2018. W lipcu rozpocznie się drugi z trzech etapów prac, podczas którego Kronospan zdemontuje stare urządzenia i zwolni przestrzeń pod montaż nowego systemu ochrony powietrza.

Pozwolenie na budowę nowych urządzeń ochrony powietrza zostało wydane 13. lipca 2017. Teraz, po uzyskaniu tego pozwolenia, Kronospan może przystąpić do zakończenia zasadniczego etapu modernizacji. Zgodnie z przewidzianym harmonogramem przyłączenie i uruchomienie instalacji UTWS nastąpi w grudniu br. Na załączonych zdjęciach widać nowe elementy.

Analogiczny system urządzeń ochrony powietrza jest obecnie montowany w zakładzie grupy Kronospan w Szczecinku.
Kronospan Szczecinek - UTWS w trakcie budowy.

Kronospan Szczecinek - UTWS w trakcie budowy.

Elektrofiltr.jpg
Hala_biomasy_i_ekran.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

UTWS poprawi powietrze jeszcze w tym roku!

W szczecineckim zakładzie Kronospan budowa supernowoczesnej, wydajnej instalacji UTWS, która zredukuje pylenie o ponad 90% i zniweluje uciążliwy zapach, trwa w najlepsze. Prace postępują zgodnie z harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że pomimo próby zahamowania inwes